Havale/EFT

Havale ve EFT genel olarak farklı bankalar arası para aktarma işlemidir. 1 Nisan 1992 yılında ilk olarak T.C Merkez bankası tarafından Türkiye’ de EFT ( Elektronik Fon Transferi ) müşterilerin hizmetine sunulmuştur.

EFT para alışverişini internet üzerinden gerçekleştirmenizi sağlamaktadır. EFT işleminizi bankalardan da gerçekleştirebilmeniz mümkündür ancak internet üzerinden yapacağınız işlemler kolay ve zahmetsiz olmaktadır. Bu aşama da 4 unsur bulunmaktadır. Parayı gönderen, alıcının bankası ve paraya alan kişi. Bu bilgileri girdiğiniz zaman paranız işleme alınıyor ve banka tarafından onay süreci bekleniyor. İlk olarak yatırdığınız meblağ ve hesabınızın yeterliliği kontrol ediliyor eğer herhangi bir sorunla karşılaşılmazsa onay veriliyor. EFT ücreti hesabınızdan muhakkak düşürülüyor fakat bu bankaların belirlediği kendi ücretlendirmesidir bazı bankalarda ücretlendirme 1 lira olurken bazı bankalarda ise ücretlendirme 3 lira olabilir. Resmi tatiller dışında Hafta içi her gün 8.00 ile 17.00 saatleri arası işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu saatler dışında internet üzerinden online yaptığınız işlemler ertesi güne aktarılıyor. Başka bir hesaba veya başka bir bankaya para aktarmanızı EFT işlemleri sayesinde sizlere bu ayrıcalığı sağlamaktadır. EFT hakkında sizlere biraz daha bilgi verecek olursak, Elektrik, su, okul taksiti, doğalgaz, kredi kartı, çeşitli aidat ödemeleri ve bağışlar EFT ile çok hızlı bir şekilde yapılabilir.

Havale hakkında sizlere bilgi verecek olursak Havale yapmak isteyen müşterinin önünde birkaç seçenek bulunabilir. Bankanızın şubesinden, internet şubesinden veya ATM cihazları üzerinden havale edebilirsiniz. Banka şubesinden havale yapmak istiyorsanız hesabınızın bulunduğu bankaya giderek gişe işlemlerinden formu doldurarak havale talebinizi yerine getirebilirsiniz. Bankamatikten havale yapmak istiyorsanız tek yapmanız gerek şey bankamatik kartının bulunmasıdır. Bankamatikten havale seçeneğine girip sonra para yatırmak istediğiniz hesabın şube kodu ile numarasını girip bankamatikten havale yapabilirsiniz. İnternetten havale yapmak istiyorsanız mutlaka havale yapacağınız bankanın internet şubesine erişim imkânınızın mümkün olması lazımdır. Kısaca internet şubesi şifresini almış olmanız gerekmektedir. Havale saati istediğiniz zaman yapabilirsiniz yani havale saati istediğiniz vakitte ister gece, ister hafta sonu hiç fark etmeksizin isterseniz de resmi tatil veya bayram sabahı olsun havalenizi birçok bankadan dilediğiniz şekilde ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. EFT sizlere en uygun bir şekilde kısa sürede sizlerin yapabileceği işlemleri rahatlıkla sağlar. Bu yüzden birçok müşterinin tercih ettiği EFT kullanımı sizler için uygun olmasıdır. Ücreti açısından Havale biraz daha ucuz olmaktadır fakat geç işlem uygulanmaktadır. Günümüzde Havale ile EFT arasında ki farkları bilmeyen müşteriler için sizlere bu açıklamayı sunarım.

EFT ve Havale arasındaki farkları söyleyecek olursak aslında aralarında hiçbir fark bulunmamasıdır. EFT farklı banka hesaplarına para göndermenizi sağlar fakat havale de ise kendi hesaplarınız arasında bu işlemleri gerçekleştirebilme imkânınız vardır. EFT’ nin havale ye göre onay süresi daha az olmasıdır. EFT, havaleye göre işlemlerinde sizden istenilen bilgiler daha az ve kısa olmaktadır ancak havale de bu işlemler biraz daha uzun sürmektedir. EFT ücreti sizden biraz daha fazla pahalıdır, havale ise ücret olarak EFT’ ye göre daha ucuz olmasıdır. EFT ve Havale işlemlerini gerçekleştirmek için sizden istenilen bilgiler farklı olabilir. Fakat her iki işlemde de alıcının adı soyadı ve IBAN numarası bilgilerini girerek gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Bu sebeple para transferi yapacağınız kişilerden bu bilgileri istemeniz mantıklı olacaktır. Tabi EFT işlemlerinizi gerçekleştirmek için alıcının çalıştığı banka ve şube adı gerekmektedir ayriyeten bu bilginin de talep edileceğini unutmamalısınız.