Mastercard

Mastercard 1966 yılında ABD’de kurulmuş mükemmel bir finans şirketidir. Günümüze kadar gelen Mastercard birçok yerde kullanımda bulunmaktadır. Mastercard bankalar ve tüketicilerin kart ve kredi kartı ile ödeme sistemlerini sağlamaktadır. Disney, Futbol Organizasyonu, Dünya Gıda Programı gibi birçok sponsorlukları vardır. Standart Mastercard, Gold Mastercard, Platinum Mastercard, Word Elite Mastercard, Ticari Mastercard olmak üzere 5 farklı çeşit kredi kartı vardır. Bunun dışında 3 çeşit banka kartı, ön ödemeli kart ve temassız (PayPass) vardır. Mastercard’ın Visa ya oranla sponsorluk anlaşmaları daha fazladır.

Kredi kartının sağ alt köşesine baktığınızda Mastercard logosunu görürsünüz. Şu anda dünyada halen %80 oranında nakit para kullanılmasına rağmen, banka ve kredi kartları kullanımı da oldukça yaygın olup bu firma para akışını sağlayacak sistemler kurmuştur. Bu alanlarda Mastercard lider bir durumda olup yapmış olduğu sponsorluklar ve promosyonlarla ön plana çıkmaktadır. 1966 tarihinden buyana gelerek ödeme konusunda profesyonelleşmiş dev bir büyük firma olmuştur. Sizin kullanmış olduğunuz kartlar ile ilgili sorunları bankalar çözerken, bankaların yaşamış olduğu sıkıntıları da bu firma halleder. Mastercardlarda 16 rakamlı kredi kartı numaraları ile 5 ile başlar. Genellikle Mastercard Amerikan kökenli olduğu için Amerika kıtasında daha etkilidir. Fakat bugüne kadar birçok yere yayıldığı için ülkemizde de bulunmaktadır.

Türk bankalarına ait kredi kartlarıyla yurt dışında yapılacak kredi kartı harcamalarında bu sistem devreye girer ve sorunsuz bir şekilde harcama yapabilirsiniz Türkiye’de ise tüm bankalarda ortak pos cihazları olduğu için Mastercard tüm pos cihazlarında geçerli olup kullanılabilmektedir.

Yurt dışında ve ülkemizde bazen farklı banka pos cihazlarında alışveriş yapmak durumunda kalırsınız. Bu durumda Mastercard devreye girer. Mastercard dediğimizde aklımıza ne kadar Visa gelse de ikisi birer rakip firmadır. Sizler Dünyanın her yerinde kendi bankanızdaki meblağları Mastercard aracılığı ile rahatlıkla kullanabilirsiniz. 40 yıldan beri ticarette güvenli ödeme kartı geliştirme konusunda, yenilikçi teknolojileri ve girişimlerde öncülük konusunda, sanayi standartlarını ve uygulamalarını belirlemek konusunda ve dünya çapında endüstriyel risk ve güvenlik uzmanları arasındaki işbirliğini teşvik etmek konusunda Mastercard eşsiz bir liderlik örneği olmuştur. Dünya çapında tüketiciler Mastercard’ı 32 milyon noktada kullanılmaktadır ve ülkemizde veya yurtdışında pek çok promosyonları bulunmaktadır.

Mastercard ile internette çok sıkı bir güvenlik ile uygulama ve güçlendirme yapmaktadır. Bunun için insanlara daha iyi hizmet vermek için Mastercard SecureCodu geliştirmiştir. Bir Web sitesi alış verişinde SecureCodu sayesinde tek kullanımlık şifre veya güvenlik cihazı kullanabileceğiniz anlamına gelir. Bu sayede internetten rahatlıkla alış veriş yapabilirsiniz. Yurtiçinde ve ya yurt dışında kartınızla ilgili bir sorun yaşarsanız kartınızın arkasında yazan kurum numarasını arayıp ücretsiz bir şekilde arayabilirsiniz.

MasterPass, kullanıcılar için mobil uygulama ve güvenli bir alışveriş imkânı sunan kolay, kullanışlı ve güvenilir bir ödeme çözümüdür.

Dünya genelinde Mastercard’ı ATM lerde Maestro ve Cirrus kabul eden ATM’lerin bir listesini veren ATM bulucunuzdan kullanarak bir ATM bulabilirisiniz. Maestro kart da bankanızdaki güncel hesabınıza bağlı bir banka kartıdır. Örneğin bu kartı kullandığınızda bankadan otomatik olarak para çekilir. Cirrus da buna benze şekilde size yardımcı olabilir.

Mastercard son olarak dünya üzerinde genelinde olduğu geniş ağ anlaşmaları sayesinde dünyanın tüm devletlerinde sıkıntısız bir şekilde kullanılmaktadır.

Yurtdışı kaynaklı ödemeler biraz zaman alabilmektedir. Bazı limit sorunlarda yaşayabilirsiniz. Ancak bu sorunları hiçbir Mastercard sorunlu kaynaklar değildir. Bankanızın anlaşması ya da işlem yapmış olduğunuz platformun Antlaşması’na göre limitler ve sureler değişiklik içermektedir.