VİSA

Aslına bakıldığı zaman VİSA ile Mastercard arasında pek bir fark yoktur. VİSA kartı sağlayıcıların dünya çapında 150’den fazla ülkede teknolojik açıdan bayağı donanımlı alt yapısı bulunmaktadır. VİSA, 2004 yılında Visa Europe kurulmuş olsa da kökenleri çok eskiye dayanmaktadır. Kredi kartları, Visa Banka Kartları, Ön Ödemeli kartların ödeme sistemini sağlar ve Avrupa başta olmak üzere 36 ülkede Visa kartları ile ödeme yapabilmenizi sağlayan kuruluştur. Visa kartının genel merkezi İngiltere’de bulunmaktadır. VİSA 4000’ den fazla Avrupa bankalarının ödeme sağlayıcılarının üyesi olduğu bankalar birliğidir. Banka ile muhatap olan VİSA sizlerin sıkıntı yaşayacağı çok nadir firmalardan bir tanesidir. Her türlü Yurtdışından para aktarımı ve dünyanın hemen hemen her yerinde kullanıma açık bir platformdur.

Günümüzde ortak pos makinaları kullanımını yaygınlaşmasından dolayı hiçbir şekilde sorun yaşanmamaktadır. Daha önceki senelerde Visa daha büyük önem taşımaktaydı. Sizler dünyada ki bütün yerlerde kendi baklanızda ki miktarları VİSA aracılığı ile kolaylıkla kullanabiliyorsunuz. Ancak çok da yaygın değildi kendi ülkemizde bile bazı bankaların pos cihazlarını bulmak büyük zorluk gösteriyordu. Şu an Visa’nın kullanıma açık olmadığı yer neredeyse yoktur. Bir kredi kartının ya da normal hesap kartının Visa özelliği taşıması, o kartın hiçbir şekilde faiz oranını, taksit sayısını, kullanım kolaylığını etkilemez. Bu markanın kredi kartını sunumunda birer teknolojik alt yapı olduğunu unutmayalım. Visa ve Mastercard kartlarının sahip olduğu haklar aynıdır aslında. Gönül rahatlığıyla Visa kart ile alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İste banka kartı olsun ister kredi kartı olsun hemen hemen herkesin kartında Visa yazmaktadır.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile de Visa bizlere online işlemlerde de yardımcı olmuş durumdadır. Visa logolu kredi kartlarıyla ve ya Visa electron logolu banka kartlarıyla internetten para aktarımı veya alışveriş yapma imkânı sunuyor. Yurt dışından da alışveriş yapabilme imkânınızı sağlayan Visa işini en iyi şekilde sizlere yapıyor.

Visa kredi kartlarında 4 ile başlayan numaraları kullanılıyor. Bu numaralar para yatırma ve para çekme işlemlerinde büyük önem arz etmektedir. Sizler para yatırırken kartınızın üzerinde bulunan kart numarası varsa hesap numarası son kullanma tarihi adınız soyadınız ve ondan sonra kartın arkasında bulunan cvc kodu olmadan işlem yapmanız imkânsızdır. Özellikle internet üzerinden yapılan işlemlerde sizden kendi adınıza ait bir kart olmasına son kullanma tarihine cvc koduna önemle dikkat edilmektedir. Bu bilgileri eksiksiz girdiğiniz takdirde Visa bankanızla irtibata geçerek işlemi gerçekleştirebilmektedir. Bu işlemlerde bazı güvenlik önlemleri de mevcuttur. Güvenli para yatırma metotlarında sizlerin bilgileri kesinlikle gizli tutulup tarafınıza telefonla bilgilendirme gelmeden işlem yapılmasına izin vermemektedir. 3DSecure gibi yüksek güvenlik önlemli programların bulunduğu platformlarda işlem yapmanızı tavsiye ederiz.

Para çekme işlemlerinde yine aynı şekilde hesabınızın kendi adınıza olduğundan emin olmanızı tavsiye ederiz. Çünkü isminiz kartın üzerindeki isimle aynı değil ise işleminiz gerçekleşmeyebilir.

Visa sayesinde yurtdışı bağlantılı birçok platformda işlem yapabileceğiniz gibi yine yurtdışı para akışını sağlayan firmalar ile de işlem görebilme imkânına sahip olacaksınız. Paypal, sikrill, ecopayz ve ucash gibi birçok sağlayıcı ile işlem görebilme imkânına sahip olacaksınız. Dünyanın dört yanında sizi yarı yolda bırakmayacak olan bu sistem sayesinde her şey çok daha kolay olacak. Tüm ön ödemeli kartlar, kredi kartları, sağlayıcılar ve tüm online platformlar Visa ile anlaşmalıdır.

Yurtdışı kaynaklar biraz zaman alabilmektedir. Bazı limit sorunlarda yaşayabilirsiniz. Ancak bu sorunların hiçbiri Visa nedenli sorunlar değildir. Bankanızın anlaşması ya da işlem yapmış olduğunuz platformun antlaşmasına göre limitler ve süreler değişiklik içermemektedir.